UCA2G220MHD1TO | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCA2G220MHD1TO |
Description | CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCA2G220MHD1TO Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 430 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) |
Voltage - Rated 400 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |