UBW1H331MHD1TO | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UBW1H331MHD1TO |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UBW1H331MHD1TO Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 665 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.33 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 70 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 135°C | Package / Case Radial, Can |