RNU1E221MDNASQKX
DigiKey Part Number
493-16402-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-16402-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNU1E221MDNASQKX
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNU1E221MDNASQKX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.65 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm