PSMN8R7-80BS,118
DigiKey Part Number
1727-7217-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7217-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7217-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN8R7-80BS,118
Description
MOSFET N-CH 80V 90A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 90A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN8R7-80BS,118 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3346 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.7mOhm @ 10A, 10V