PSMN2R2-40YSBX
DigiKey Part Number
1727-PSMN2R2-40YSBXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN2R2-40YSBXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN2R2-40YSBXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R2-40YSBX
Description
PSMN2R2-40YSB/SOT669/LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 180A (Tc) 166W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
69 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5173 pF @ 20 V
FET Type
FET Feature
Schottky Diode (Body)
Technology
Power Dissipation (Max)
166W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 25A, 10V