PSMN1R8-80SSEJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R8-80SSEJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R8-80SSEJ
Description
PSMN1R8-80SSE/SOT1235/LFPAK88
Detailed Description
N-Channel 80 V 286A (Tc) 500W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
408 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
34730 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK88 (SOT1235)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 25A, 10V