PSMN0R7-25YLDX
DigiKey Part Number
1727-2514-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2514-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2514-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN0R7-25YLDX
Description
MOSFET N-CH 25V 300A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 300A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount LFPAK56; Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN0R7-25YLDX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8320 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
158W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56; Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.72mOhm @ 25A, 10V