PNE20080CPEZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
Automotive DFN Packages
Introducing Automotive DFN packages
PNE20080CPEZ
DigiKey Part Number
1727-PNE20080CPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20080CPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20080CPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20080CPEZ
Description
DIODE ARRAY GP 200V 4A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
4A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 4 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)