PMH600UNEH is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 34.672
Datasheet
N-Channel 20 V 800mA (Ta) 370mW (Ta), 2.2W (Tc) Surface Mount DFN0606-3
DFN0606 MOSFETs
PMH600UNEH
DigiKey Part Number
1727-PMH600UNEHTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMH600UNEHCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMH600UNEHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMH600UNEH
Description
MOSFET N-CH 20V 800MA DFN0606-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PMH600UNEH Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
950mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.31 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
21.3 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
370mW (Ta), 2.2W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN0606-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 600mA, 4.5V