PMEG60T10ELR-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2.698
Datasheet
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-123W
PMEG60T10ELR-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG60T10ELR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG60T10ELR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG60T10ELR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG60T10ELR-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
13 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 nA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F
245pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 1 A
Supplier Device Package
SOD-123W
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C