PMEG4005EJ,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG4005EJ,115 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323F |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323F |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG4005EJ,115 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 43pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOD-323F |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA | Base Product Number |