PMEG4005CEJ-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG4005CEJ-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG4005CEJ-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG4005CEJ-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG4005CEJ-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323F
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1.8 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
24pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 500 mA
Supplier Device Package
SOD-323F
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
150°C