PMEG2010EXDX
DigiKey Part Number
1727-PMEG2010EXDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2010EXDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2010EXDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2010EXDX
Description
PMEG2010EXD/SOD323HP/SO2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount SOD323HP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
6.3 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 20 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
105pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD323HP
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
175°C