PMEG2010EXDX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG2010EXDX |
Description | PMEG2010EXD/SOD323HP/SO2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 1A Surface Mount SOD323HP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 6.3 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 20 V |
Part Status Active | Capacitance @ Vr, F 105pF @ 1V, 1MHz |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Supplier Device Package SOD323HP |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A | Operating Temperature - Junction 175°C |