PMEG100T120ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T120ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T120ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T120ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T120ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A CFP15B
Detailed Description
Diode 100 V 12A Surface Mount CFP15B
Category
Reverse Recovery Time (trr)
28 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
1050pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
CFP15B
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 12 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)