PMEG100T10ELR-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T10ELR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T10ELR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T10ELR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T10ELR-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123W
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 nA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
125pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)