PMEG100T080ELPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T080ELPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T080ELPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T080ELPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T080ELPE-QZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount CFP15B
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
680pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
8A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 8 A
Operating Temperature - Junction
175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)