PESD5Z3.3,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD5Z3.3,115 |
Description | TVS DIODE 3.3VWM 18VC SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 18V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Applications Ethernet |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 172pF @ 1MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 5V | Package / Case SC-79, SOD-523 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A (8/20µs) | Base Product Number |
Power - Peak Pulse 260W |