PESD3V3S2UT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD3V3S2UT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD3V3S2UT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD3V3S2UT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3S2UT-QR
Description
TVS DIODE 3.3VWM 20VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V Clamp 18A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
Telecom
Capacitance @ Frequency
207pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
5.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
330W