PESD15VS1ULSYL
DigiKey Part Number
1727-PESD15VS1ULSYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD15VS1ULSYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD15VS1ULSYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD15VS1ULSYL
Description
TVS DIODE 15VWM 40VC DFN1006BD-2
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006BD-2
Capacitance @ Frequency
32pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
17.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)