PESD12VS2UQ,115
DigiKey Part Number
1727-5162-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5162-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5162-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VS2UQ,115
Description
TVS DIODE 12VWM 35VC SOT663
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-663
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PESD12VS2UQ,115 Models
Category
Power - Peak Pulse
150W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
38pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SOT-663
Voltage - Breakdown (Min)
14.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)