HPZR-C3V6-QX
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C3V6-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C3V6-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C3V6-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C3V6-QX
Description
BIPOLAR DISCRETES
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 682 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
16 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
682 mW