BZX8450-B7V5R is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Rohm Semiconductor
In Stock: 11
Rohm Semiconductor
In Stock: 25
Zener Diode 7.5 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-B7V5R
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-B7V5RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-B7V5R
Description
DIODE ZENER 7.5V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5.7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW