BZX585-C12-QF
DigiKey Part Number
1727-BZX585-C12-QFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-C12-QFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-C12-QFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C12-QF
Description
BIPOLAR DISCRETES
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms