NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
How-To Create Custom LCD Characters
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 16DIG 8X2 TRANSFLECT WHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 40.00mm x 35.40mm x 13.50mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-0208AZ-FSW-GBW-33V3 Models
Category
Viewing Area
30.40mm L x 13.90mm W
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Dot Size
0.55mm W x 0.55mm H
Number of Characters
16.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 2
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Transflective
Background Color
Gray
Character Size
4.75mm H x 2.95mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
40.00mm x 35.40mm x 13.50mm