NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
DigiKey Part Number
NHD-0108CZ-RN-GBW-33V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Reflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic Without Backlight Parallel 69.00mm x 27.00mm x 8.50mm
Category
Viewing Area
45.20mm L x 13.80mm W
Backlight
Without Backlight
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Dot Size
0.80mm W x 0.92mm H
Number of Characters
8.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 1
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Reflective
Background Color
Gray
Character Size
7.71mm H x 4.20mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
69.00mm x 27.00mm x 8.50mm