NSC5470B-16.6666M
DigiKey Part Number
644-NSC5470B-16.6666MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-NSC5470B-16.6666MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-NSC5470B-16.6666MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSC5470B-16.6666M
Description
XTAL OSC XO 16.6666MHZ CMOS SMD
Detailed Description
16.6666 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.2V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.2V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
2.5mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)