LQW2UAS1R0J00L
DigiKey Part Number
490-5706-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5706-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5706-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW2UAS1R0J00L
Description
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 370 mA 1.75Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW2UAS1R0J00L Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.75Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
290MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.103" L x 0.096" W (2.62mm x 2.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.080" (2.03mm)