GRM31MR71C225KA35K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 7.376
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 23.930
Datasheet
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
KEMET
Similar
KYOCERA AVX
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GRM31MR71C225KA35K
DigiKey Part Number
GRM31MR71C225KA35K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31MR71C225KA35K
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31MR71C225KA35K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)