GRM219R61A475KE34J
DigiKey Part Number
490-6452-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6452-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6452-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM219R61A475KE34J
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM219R61A475KE34J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)