GCM31MR71E474KA37K
DigiKey Part Number
GCM31MR71E474KA37K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31MR71E474KA37K
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM31MR71E474KA37K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)