GCM188R72A152JA37D
DigiKey Part Number
490-GCM188R72A152JA37DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R72A152JA37D
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCM188R72A152JA37D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)