LI15-20B48PR2
DigiKey Part Number
2725-LI15-20B48PR2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LI15-20B48PR2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 15W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 320mA
Category
Current - Output (Max)
320mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.28" L x 0.69" W x 3.54" H (58.0mm x 17.5mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, EN, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
48V