LI100-20B48PR2
DigiKey Part Number
2725-LI100-20B48PR2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LI100-20B48PR2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 101W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.1A
Category
Current - Output (Max)
2.1A
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
101W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
90%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.28" L x 2.76" W x 3.65" H (58.0mm x 70.0mm x 92.7mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CE, cURus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
Voltage - Output 1
48V