K7805JT-500R3
DigiKey Part Number
2725-K7805JT-500R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
2725-K7805JT-500R3CT-ND - Cut Tape (CT)
2725-K7805JT-500R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K7805JT-500R3
Description
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 500mA 6.5V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
2.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
6.5V
Package / Case
4-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.53" L x 0.49" W x 0.14" H (13.5mm x 12.5mm x 3.5mm)