MP8802DJ-3.3-LF-Z
DigiKey Part Number
1589-1941-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1941-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1941-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP8802DJ-3.3-LF-Z
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA TSOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 250mA TSOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
155 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.19V @ 250mA (Typ), -