MA624D-12BRU
DigiKey Part Number
5943-MA624D-12BRU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA624D-12BRU
Description
DC/DC,6W,24V IN,12V OUT,1.5 KV
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -12V 12V 250mA - Input
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Proportional Output, SCP, UVLO, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Size / Dimension
1.26" L x 0.50" W x 0.79" H (32.0mm x 12.6mm x 20.0mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
250mA