TC1224-2.8VCTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 6.227
Datasheet
Similar
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1224-2.8VCTTR
DigiKey Part Number
TC1224-2.8VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1224-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC1224-2.8VCTTR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 100mA