SMCJ33E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 35.730
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 500
Littelfuse Inc.
In Stock: 688
Bourns Inc.
59V Clamp 25.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ33E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ33E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33E3/TR13
Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59V