SMBJ5350A/TR13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EVVO
In Stock: 3.000
Datasheet
Zener Diode 13 V 5 W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ5350A/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ5350A/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ5350A/TR13
Description
DIODE ZENER 13V 5W DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2.5 Ohms