PIC24FJ256GA705-I/M4
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA705-I/M4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA705-I/M4
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ256GA705-I/M4 Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz