PIC18F4520-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F4520-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F4520-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F4520-I/PT Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz