MSC025SMA120J
DigiKey Part Number
691-MSC025SMA120J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC025SMA120J
Description
SICFET N-CH 1.2KV 77A SOT227
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 77A (Tc) 278W (Tc) Chassis Mount SOT-227 (ISOTOP®)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
232 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+25V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3020 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227 (ISOTOP®)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
31mOhm @ 40A, 20V