MIC5307-2.8YD5-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 3.000
Datasheet
Similar
Richtek USA Inc.
In Stock: 4.465
Datasheet
Richtek USA Inc.
Texas Instruments
Texas Instruments
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5307-2.8YD5-TR
DigiKey Part Number
576-1610-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1610-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1610-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5307-2.8YD5-TR
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC5307-2.8YD5-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA