MCP3905A-I/SS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCP3905A-I/SS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP3905A-I/SS |
Description | IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Single Phase Meter IC 24-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP3905A-I/SS Models |
Category | Current - Supply 2.7mA |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V |
Packaging Tube | Meter Type Single Phase |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Input Impedance 390kOhm | Mounting Type Surface Mount |
Measurement Error 0.1% | Package / Case 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
Voltage - I/O High 2.4V | Supplier Device Package 24-SSOP |
Voltage - I/O Low 0.85V | Base Product Number |