BZV55C36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8.606
Datasheet
Zener Diode 36 V ±6% Surface Mount DO-213AA
BZV55C36
DigiKey Part Number
BZV55C36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C36
Description
DIODE ZENER 36V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V