ATTINY85V-10PU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ATTINY85V-10PU-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATTINY85V-10PU |
Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-PDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATTINY85V-10PU Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 512 x 8 |
Packaging Tube | RAM Size 512 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 4x10b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 10MHz | Mounting Type Through Hole |
Connectivity USI | Supplier Device Package 8-PDIP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) |