ATMEGA644PV-10PU
DigiKey Part Number
ATMEGA644PV-10PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA644PV-10PU
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA644PV-10PU Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)