1N5925APE3/TR8 is Obsolete and no longer manufactured.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 14.030
Datasheet
Zener Diode 10 V 1.5 W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41)
1N5925APE3/TR8
DigiKey Part Number
1N5925APE3/TR8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5925APE3/TR8
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4.5 Ohms