XTR-240-48PI
DigiKey Part Number
1866-XTR-240-48PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-240-48PI
Description
O/P +48V5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.92" L x 1.89" W (125.0mm x 48.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, TUV, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
800V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
48V